6
lut
2015
0

Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych

W obecnych czasach dietetyka stanowi jeden z ważniejszych tematów związanych z życiem i zdrowiem człowieka. Mimo iż zdrowa żywność w dalszym ciągu zastępowana jest szybkimi, gotowymi produktami, to śmiało można stwierdzić, że edukacja żywieniowa  jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż kiedyś. Zalecenia żywieniowe nie mogą być jednak uniwersalne dla wszystkich. Warto wiedzieć, że to w jaki sposób powinniśmy się odżywiać w ogromnym stopniu zależy od informacji zapisanej w naszym DNA. Dzięki poznaniu predyspozycji genetycznych możemy świadomie kształtować nasze zdrowie, a tym samym wpływać na jakoś i długość życia.

 
Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych
 
 
Czym jest Nutrigenomika?
 
Nutrigenomika jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem interakcji składników pokarmowych z czynnikami genetycznymi oraz ich wpływu na występowanie chorób. Ma to ogromne znaczenie dla określenia indywidualnych reakcji organizmu (ekspresji genów) pod wpływem różnych substancji bioaktywnych oraz dla poznania predyspozycji do pojawienia się chorób dietozależnych. Warto zatem dokładnie poznać swój organizm, by móc jeszcze bardziej świadomie dokonywać wyborów żywieniowych i zmniejszać do minimum ryzyko pojawienia się choroby.
 
Badania genetyczne z Vitagenum
 
Jednym ze sposobów poznania swojego organizmu „od podszewki” jest wykonanie badań genetycznych. Określenie predyspozycji genetycznych wykonywane jest z wykorzystaniem technik biologii molekularnej. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie najbardziej wiarygodnego i powtarzalnego wyniku.
Żeby móc uświadomić Wam jak duże znaczenie dla naszego zdrowia mają badania genetyczne, zdecydowałam się opisać moje wyniki badań. Niech to będzie dla Was dobrym przykładem, że nie zawsze szczupły oznacza zdrowy czy też bez jakiegokolwiek ryzyka chorób dietozależnych. A niestety jest to przekonanie, z którym często spotykam się w codziennej pracy, w trakcie rozmów z pacjentami.
Jak wykonałam badanie?
 
Wybór pakietu –> Rejestracja materiału online –> Pobranie materiału do badań –> Wysłanie materiału do laboratorium Vitagenum –> Uzyskanie wyników online
 
Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych


Jest to naprawdę bardzo proste i krótkotrwałe.  Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie tutaj: http://vitagenum.pl/jak-to-dziala/jak-zamawiac/
Na stronie Vitagenum dostępnych jest 9 pakietów: CIĄŻA, METABOLIZM KOFEINY, NADWAGA I OTYŁOŚĆ, NADWAGA I OTYŁOŚĆ PLUS, NIETOLERANCJE POKARMOWE, SPORT, SPORT-RODZAJ MIĘŚNI, URODA, WITAMINY. Opis każdego pakietu naleźć można na stronie http://vitagenum.pl/pakiety/. Ja wybrałam pakiet NADWAGA I OTYŁOŚĆ PLUS. Dlaczego akurat ten? Głównie dlatego, że oprócz określenia predyspozycji do nadwagi i otyłości pozwala poznać predyspozycje do chorób dietozależnych takich jak: cukrzyca typu 2, insulinooporność, zespół metaboliczny czy też skłonności do nieprawidłowego, poposiłkowego stężenia cukru we krwi oraz nieprawidłowych zachowań żywieniowych. Uważam, że jest to pakiet najbardziej potrzebny w czasach, kiedy choroby dietozależne dotykają tak wiele osób. Dodatkowo jako osoba o prawidłowej masie ciała bardzo chciałam sprawdzić swoje predyspozycje do nadwagi, otyłości a także wszystkich wymieniowych zaburzeń i chorób.  Uznałam, że mając wiarygodne wyniki będę mogła pokazać światu, że nie tylko osoby z nadmiarem kilogramów powinny uważać na to co jedzą, ale każdy bez wyjątku.
 
Wykonane badanie pozwoliło mi określić:
 
·         predyspozycję do nadwagi i otyłości,
·         predyspozycję do rozwoju szczególnie niebezpiecznej otyłości brzusznej,
·         ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego,
·         predyspozycję do rozwoju chronicznego stanu zapalnego,
·         ryzyko chorób układu krążenia i zawału,
·         predyspozycję do zaburzeń odczuwania sytości,
·         predyspozycję do nieprawidłowych zachowań żywieniowych,
·         wpływ aktywności fizycznej na rozwój otyłości,
·         wpływ nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie na ryzyko otyłości,
·         predyspozycję do rozwoju cukrzycy typu 2,
·         ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych,
·         predyspozycję do wystąpienia syndromu policystycznych jajników (PCOS),
·         ryzyko wystąpienia retinopatii i nefropatii cukrzycowej.
Jakie wyniki otrzymałam?
(Poniżej przedstawiam wyniki moich badan genetycznych bez opisu, który jest zbyt obszerny by publikować go w tym wpisie. Zainteresowanym udostępnię opis każdego wyniku oraz literaturę naukową, która potwierdza otrzymane wyniki)
Wynik dla markera rs17782313
Niższa predyspozycja do rozwoju otyłości u dzieci i dorosłych
Niższa predyspozycja do nieprawidłowych zachowań żywieniowych.
Niższa predyspozycja do rozwoju cukrzycy typu 2.
Wyniki dla markera  rs9939609
Niższe ryzyko rozwoju otyłości i zespołu metabolicznego
Niższa predyspozycja do nieprawidłowych zachowań żywieniowych i obniżonego metabolizmu spoczynkowego
Niższa predyspozycja do cukrzycy typu 2
Niższa predyspozycja do wystąpienia chorób układu krążenia oraz zawału serca
Niższe ryzyko wystąpienia chronicznego stanu zapalnego, wzrostu apetytu i trudności w redukcji tkanki tłuszczowej
Wynik dla markera rs1121980
Niższe ryzyko rozwoju otyłości i zespołu metabolicznego
Niższe ryzyko rozwoju otyłości pomimo małej aktywności fizycznej i obecności w diecie tłuszczy nasyconych
Niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
Wynik dla markera rs10830963
Wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
Posiadasz predyspozycję genetyczną do rozwoju cukrzycy ciężarnych
Wyższe ryzyko wystąpienia syndromu policystycznych jajników
Wynik dla markera rs7903146
Wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych.
Wyższe ryzyko wystąpienia retinopatii i nefropatii cukrzycowej.
Wyższe ryzyko zespołu metabolicznego i ewentualne trudności w redukcji tkanki tłuszczowej.
Nieco wyższa predyspozycja do rozwoju nowotworu jelita grubego, płuc oraz piersi.
Co to dla mnie oznacza?
Dzięki poznaniu swojej genetyki jestem w stanie skupić największą uwagę na tym, do czego predysponuje mój organizm. To nie jest żadna przyjemność dowiedzieć się, że istnieje zwiększone ryzyko jakiejkolwiek choroby, ale na pewno jeszcze mniej przyjemny jest moment, w którym dowiadujemy się, że dana choroba przytrafiła się właśnie nam. Dzięki tym wynikom mogę jeszcze dokładniej planować swoje żywienie, tak by móc uniknąć wyżej wymienionych zaburzeń czy jednostek chorobowych. Zwróćcie uwagę, że wykazuję niskie ryzyko nadwagi czy otyłości, ale nie oznacza to, że nie wisi nade mną ryzyko chorób metabolicznych, które kojarzone są częściej z osobami z nadmierną masą ciała. Bardzo często słyszę od swoich pacjentów, że ktoś tam może jeść co chce, bo całe życie jest chudy jak patyk. Mało tego! Zdarza się, że słyszę słowa kierowane do mnie „Pani to może sobie na wszystko pozwalać, bo taka Pani szczuplutka”, otóż nic bardziej mylnego, czego dowodem są wyżej wymienione predyspozycje. Uczulam Was również na to, by wykorzystać wyniki badań rozsądnie – to znaczy: jeśli mam niskie ryzyko nadwagi czy otyłości to nie oznacza, że nigdy nie przytyję. Największy wpływ na naszą masę ciała ma nasz sposób żywienia i styl życia, więc gdybym przestała dbać o to, co jem z pewnością sytuacja na wadze wyglądałaby inaczej, a ryzyko pojawienia się chorób skoczyłoby jeszcze wyżej w górę.
 
Jako dietetyk i osoba dbająca o zdrowie swoje i bliskich zachęcam do wykonania badań genetycznych. Daje to możliwość poznania indywidualnych predyspozycji organizmu i umożliwia najbardziej korzystne dopasowanie stylu życia i sposobu żywienia, a przecież każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

 Mam nadzieję, że tak jak ja postanowicie wykonać badanie genetyczne i jeszcze bardziej poznać swój organizm. Zapraszam do odwiedzenia strony http://vitagenum.pl/ i wybrania najlepszego dla siebie lub dla bliskiej osoby pakietu badań. Wybierając pakiet NADWAGA OTYŁOŚĆ PLUS, czyli ten, który był również moim wyborem, otrzymacie rabat w wysokości 50zł wpisując kod rabatowy: ewajarosz#pakiet-nadwaga-otylosc-plus
 
Dietetyk w Stolicy

You may also like

Jaja sadzone na pomidorach – śniadanie idealne
10 zasad jak podawać owoce, by zostały zjedzone
Suche nasiona roślin strączkowych – co z tym zrobić, ile moczyć, ile gotować?
Sałatka obiadowa z korniszonym i ciemnymi pieczarkami – plus parę słów o sodzie