6
sty
2015
0

Suche nasiona roślin strączkowych – co z tym zrobić, ile moczyć, ile gotować?

Piszę ten post, żeby zachęcić Was do przygotowywania potraw z roślin strączkowych, bo oprócz tego, że zawierają dużo cennego błonnika pokarmowego, wysokiej wartości białko i szereg witamin czy składników mineralnych, są dodatkowo bardzo smaczne. Jestem pewna, że większość mężczyzn nie wierzy w to, że „tym” można się najeść ;) Spróbujcie! Nasiona roślin strączkowych są bardzo sycące i przynajmniej raz w tygodniu mogą stanowić świetną alternatywę dla potraw mięsnych. Mój mężczyzna już to wie ;)

Jak długo moczyć i jak długo gotować nasiona roślin strączkowych?
  Wiecie już na pewno, że rośliny strączkowe są bardzo bliskie memu sercu, a dokładniej podniebieniu :) chętnie po nie sięgam i uwierzcie mi, że przygotowanie ich naprawdę nie jest trudne, bo choć w większości muszą się moczyć, a potem dość długo gotować, to pamiętajcie, że Wy nie musicie nad nimi stać i im dopingować! :) Wasza rola kończy się na zalaniu nasion wodą – można dołożyć jeszcze przebieranie nasion, czy wymianę wody, ale to też nie są czynności ani trudne, ani wymagające przesadnego wysiłku.
    Dziś pokazuję Wam tabelę, którą stworzyłam na podstawie informacji umieszczonych w jesiennym wydaniu Go Organic!, które powstało pod hasłem „Strączkowe są zdrowe” W tym samym numerze miałam przyjemność zająć dwie strony z moimi przepisy i zdjęciami potraw z wykorzystaniem roślin strączkowych. Mam nadzieję, że informacje z poniższej tabeli choć odrobinę ułatwią Wam podejście do strączków i być może chętniej będziecie po nie sięgać.
Jak długo moczyć i jak długo gotować nasiona roślin strączkowych?
Na podstawie: Go Organic! Jesień 2014, s.15
1. pierwsze 15 minut na dużym ogniu, 2. pierwsza godzina na dużym ogniu
Warto pamiętać:
 
Nie powinno się moczyć nasion roślin strączkowych dłużej niż 12 godzin, gdyż po upływie tego czasu mogą zachodzić procesy fermentacyjne. Namoczone nasiona najlepiej zostawić w chłodnym miejscu.
Ile wody? Na każdą szklankę suchych nasion powinno się wlać 3-3,5 szklanki wody.
Nasiona podczas moczenia i gotowania trzykrotnie zwiększają swoją objętość – warto o tym pamiętać planując wielkość porcji dla członków rodziny.
 
Moje drobne uwagi:
– do gotowania ciecierzycy wystarcza mi godzina ” z hakiem”, ale tak jak w przypadku makaronu tak i tu są zwolennicy bardzo miękkich nasion i nasion „al dente”
– pamiętajcie by nie solić nasion od razu, a pod koniec gotowania, choć ja do strączków nie dodaję soli wcale, jeśli potrzebuję odrobiny słonego smaku dodaję sól do całej potrawy
– 30 minut dla soczewicy czasami może okazać się zbyt długim czasem gotowania, obserwujcie ją by się nie rozgotowała
– w razie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu strączków, pamiętajcie, że dodatek ziół takich jak majeranek czy tymianek może zniwelować dyskomfort w jamie brzusznej
– nie bójcie się łączyć różne nasiona, ale pamiętajcie, że mogą wymagać zupełnie różnego czasu gotowania
– jeśli zastanawiacie się nad strączkami z puszki pamiętajcie, że nie mają już tyle wartości odżywczej co świeże nasiona, a w dodatku zawierają bardzo dużo sodu (sól jako główny środek konserwujący) Spożyte od czasu do czasu oczywiście nikomu nie zaszkodzą.
Kilka potraw z wykorzystaniem roślin strączkowych znajdziecie w zakładce Strączki i pod tym linkiem:
Jedną z potraw jest curry z ciecierzycy, które od jakiegoś czasu jest dla mnie numerem jeden wśród potraw ze strączkami.
Curry z ciecierzycy
Co jeszcze można zrobić z nasion roślin strączkowych?
 
Wszystko :)
Zupy – klarowne i kremy, pasty kanapkowe, pasztety, potrawki z innymi warzywami, z serami, z produktami zbożowymi, a nawet z mięsem czy rybą, choć to również głównie źródło białka.
Nie zapomnijcie o tofu – to także produkt pochodzący z nasion roślin strączkowych, a dokładnie z soi (ser sojowy)
Być może ciekawostką dla niektórych będzie, że orzechy arachidowe (potocznie orzechy ziemne) to też strączki :)
Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam temat nasion roślin strączkowych, choć nie był to post o  ich wartości odżywczej. Mimo to mam liczę na to, że zachęciłam Was do spróbowania i częstego korzystania,.Ja sama z przyjemnością poznam nowe pomysły na ich wykorzystanie i postaram się jeszcze częściej tworzyć z nich smaczne i zdrowe potrawy.
Dietetyk w Stolicy
 
Jak długo moczyć i jak długo gotować nasiona roślin strączkowych?
 

You may also like

Jaja sadzone na pomidorach – śniadanie idealne
10 zasad jak podawać owoce, by zostały zjedzone
Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych
Ciecierzyca w kolorowej sałatce z papryką