12
gru
2014
0

Ciasto z jabłkami i konfiturą wiśniową

W okresie okołoświątecznym często przestajemy myśleć o zdrowej diecie i pozwalamy sobie na więcej. I bardzo dobrze, bo o ile jest to „od święta” to nikomu nic nie zaszkodzi. Ale… myślę, że mimo wszystko warto zastosować kilka sztuczek, które mogą zmniejszyć wartość energetyczną potrawy i pozostawić nas z czystym sumieniem ;)

Te sztuczki to często zamiana kilku składników. Ja przetestowałam to na swoich domownikach i ku mojemu zadowoleniu moja wersja ciasta wszystkim bardzo smakowała, choć oczywiście nikt nie wiedział, że postanowiłam je uzdrowić ;) Wzorowałam się na przepisie znalezionym tutaj: http://www.malacukierenka.pl/chrupiace-ciasto-z-jablkami-i-konfitura-wisniowa.html . Warto zerknąć, co właściwie zmieniłam ;)
Zapraszam!
 
Ciasto z jabłkami i konfiturą wiśniową


Ciasto z jabłkami i konfiturą wiśniową
 
 
Składniki:
1 szklanka zwykłej mąki pszennej
0,5 szklanka mąki pszennej razowej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
pół szklanki cukru
1/3 szklanki oleju roślinnego
3 jaja
2 średnie jabłka
2 łyżki soku z cytryny
Wierzch:
3 łyżki miodu,
2 łyżki jogurtu naturalnego,
szklanka płatków owsianych
około 150-200g konfirtury wiśniowej, lub rozmrożonych wiśni bez pestek
Wykonanie:
Dwa rodzaje mąki mieszamy z proszkiem do pieczenia. Jaja ucieramy na puszystą masę z cukrem, powoli dodajemy olej roślinny a następnie mąkę, miksujemy na wolnych obrotach. Ciasto przekładamy do tortownicy (u mnie 30 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy. Z jabłek usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę, zalewamy sokiem z cytryny i układamy na cieście. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 180 stopni bez termoobiegu.
W międzyczasie mieszamy jogurt naturalny z miodem i płatkami owsianymi. Odstawiamy.
Po 30 minutach pieczenia wyjmujemy ciasto, wykładamy na wierzch konfiturę wiśniową (jeśli zdecydujemy się na wiśnie mrożone należy część z nich zmiksować i wymieszać z cukrem lub miodem). Na koniec rozkładamy na cieście płatki owsiane (rozdrabniamy rękami), tak by przykryły całość tworząc chrupiącą kruszonkę. Wkładamy do piekarnika i pieczemy kolejne 25-30 minut w tej samej temperaturze.
Ciasto wychodzi przesmaczne! :)
Przy okazji dziękuję autorowi oryginalnego przepisu za inspirację :)
Tak na marginesie – w moim przepisie nie ma migdałów oraz aromatu waniliowego, nie dlatego, że są niezdrowe, a zwyczajnie z braków na magazynie  (czyt. w kuchni ) ;)
Acha, I jeszcze jedno. Często gdy publikuję przepis na ciasto, Wy pytacie mnie czy zamiast mąki pszennej możecie użyć orkiszowej. Kochani, nie wiem :) Musicie sami sprawdzić, a potem najlepiej podzielić się ze mną wrażeniami :)
Życzę Wam bardzo miłego weekendu!
Dietetyk w Stolicy
 
Ciasto z jabłkami i konfiturą wiśniową
 

You may also like

Torcik z dżemem porzeczkowym na spodzie z musli
Muffiny z orzechami arachidowymi
Muffiny orkiszowe z bakaliami
Kakaowe ciasto marchewkowe