15
sty
2013
0

Co jest zdrowe, a co nie

Te trzy cudeńka to mój pomysł na kanapki, które nazwałam „zdrowe, ale..” 
a dlaczego, to zaraz się dowiecie:)

1. Kandydatka numer 1 to obfitująca w witaminy i składniki mineralne kanapka z tuńczykiem.
Jest bogatym źródłem białka, witamin: A, B2, B6 B12, D, PP oraz składników mineralnych – głównie wapń oraz selen. Tuńczyk jako tłusta ryba morska jest dla nas również źródłem cennych kwasów tłuszczowych – Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT).
ALE! Nie należy jednak przesadzać z ilością tuńczyka w diecie z uwagi na sporą zawartość rtęci w ciele tej ryby oraz fakt, że rzadko kiedy kupujemy świeżego tuńczyka, najczęściej jest to tuńczyk w puszcze w sosie własnym lub oleju.
2. Pozycja nr 2 to kanapka z serkiem Camembert w towarzystwie pietruszki i pomidora. Sery pleśniowe są bez wątpienia bogatym źródłem białka zwierzęcego, witamin z grupy B, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) a także wapnia i fosforu, które są konieczne do prawidłowej budowy kości i zębów.
ALE! Niestety sery pleśniowe są również bardzo tłuste, a w związku z tym dostarczają bardzo dużo energii (100g sera, którego użyłam  zawiera 32g tłuszczu w tym 13,71 to kwasy tłuszczowe nasycone). Dlatego też spożywajmy je z umiarem. Mają tak intensywny smak, że nawet niewielka ilość wystarczy by nadać potrawie charakter.
3. Ostatnia kanapka, oznaczona numerem 3 to moja ulubienica – kanapka z pastą jajeczną ze szczypiorkiem i oliwkami. Pastę zrobiłam z jajek ugotowanych na „pół twardo pół miękko” – jaja gotowane na miękko są lekko strawne w przeciwieństwie do jajek gotowanych na twardo – co ma szczególne znaczenie jeśli spożywamy je na kolację.
Moja pasta to:
2 jaja ugotowane na miękko
3 łyżeczki jogurtu naturalnego
1 łyżeczka majonezu
kilka czarnych oliwek
szczypiorek
—> bez soli! sól nie jest tu do niczego potrzebna. Oliwki nadają wyrazistości poza tym obfitują w sód dlatego dosalanie jest tu zbyteczne. O tym dlaczego sól jest szkodliwa, jeszcze na pewno napiszę.
Białko jaja kurzego jest białkiem wzorcowym, ze względu na zawartość wszystkich niezbędnych aminokwasów, czyli takich, których nasz organizm sam nie syntetyzuje,dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Jaja są dobrym źródłem witamin A, B1, B2, PP. a także magazynem lecytyny – składnik błon komórkowych organizmu oraz luteiny i ksantofilu – ważnych dla naszego organizmu barwników.
ALE! Jak się domyślam, wszyscy pamiętają, że żółtko jaja obfituje w cholesterol, który spożywany w nadmiarze odkłada się w ścianach tętnic tworząc blaszkę miażdżycową. Wysoka podaż cholesterolu w diecie sprzyja powstawaniu chorób układu krążenia, dlatego jaja również spożywajmy z umiarem.
Podsumowując, moja dzisiejsza kolacja była niewątpliwie pyszna, na pewno zdrowa i ciekawa. Niestety zawsze jest jakieś ALE, o którym mimo wszystko warto pamiętać i stosować zasadę „raz na jakiś czas” – 1-2 razy w tygodniu myślę, że będzie w porządku :)
Dietetyk w Stolicy

You may also like

Szpinakowce z ciasta francuskiego
Meksykańskie wrapy – pomysł na szybki obiad lub kolację
Grzanki z tuńczykiem i pomidorami
Wafle kukurydziane z masłem orzechowym i kiełkami pora