14
kw.
2014
0

Wieści Podwarszawskie – artykuł VII

Wiosna towarzyszy nam już od kilku tygodniu, a ten artykuł pojawił się w Wieściach Podwarszawskich ładny miesiąc temu, więc chyba najwyższy czas, żebym przekazała go Wam :)
Zapraszam :)

 
 
Wieści Podwarszawskie, 5 III 2014

Zdrowie i witalność na wiosnę

Za oknem coraz więcej słońca. Jeszcze do niedawna dzień był krótszy, my bardziej rozleniwieni, a apetyt na różnorodne smakołyki rósł w miarę jedzenia. Okres zimy nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała z uwagi na większe pokusy, rosnące zapotrzebowanie na energię z pożywienia oraz mniejszą aktywność fizyczną. Jeśli dopuścimy do nadwyżki kilokalorii z diety przy mniejszym wysiłku fizycznym, mamy do czynienia z dodatnim bilansem energetycznym. Oznacza to, że więcej energii dostarczamy niż wydatkujemy, w związku z czym niewykorzystana energia zostaje przetworzona w rezerwy tkanki tłuszczowej.
Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy myśleć o poprawie naszego zdrowia i wyglądu sylwetki. I faktycznie to bardzo dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych. Słońce sprawia, że zaczynają działać endorfiny, czujemy się lepiej, mamy więcej chęci do działania i więcej się ruszamy. Mówi się, że wiosną wszystko budzi się do życia i my również budzimy się z zimowego lenistwa i zaczynamy „wiosenne porządki”.
Jeśli w naszym żywieniu pojawiają się błędy, spróbujmy je sobie wypunktować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Starajmy się trzymać podstawowych zasad racjonalnego odżywiania. Zachowajmy umiar w ilości pożywienia, odpowiednio dobierajmy produkty spożywcze kierując się ich wartością odżywczą, unikajmy nadmiaru tłuszczu, używek, słodyczy, cukru oraz soli. Dbajmy o urozmaicenie diety i starajmy się uregulować pory posiłków tak aby przerwy między nimi mieściły się w granicach od 2,5 do 4 godzin. Pamiętajmy również o nawadnianiu organizmu poprzez wypijanie odpowiedniej ilości wody mineralnej.
Do przywrócenia sił witalnych możemy wykorzystać różnorodne produkty spożywcze, które dzięki zawartości konkretnych witamin czy składników mineralnych wywierają dobroczynny wpływ na komórki naszego organizmu. Jedną z takich witamin jest tokoferol, czyli witamina E. Produkty spożywcze, w których ją znajdziemy to oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy, kukurydziany), orzechy i migdały, marchew, kiełki pszenicy, pieczywo z mąki pełnoziarnistej oraz warzywa zielonolistne. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, jest bowiem silnym antyoksydantem. Oznacza to, że chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, dzięki czemu opóźnia ich starzenie. Do przeciwutleniaczy należy także β-karoten obecny przede wszystkim w owocach i warzywach o intensywnie żółtym, pomarańczowym i czerwonym zabarwieniu oraz witamina C, której źródłem jest natka pietruszki, szpinak, szczypior, czerwona papryka, owoce dzikie róży oraz owoce cytrusowe. Oprócz witamin przed wolnymi rodnikami chronią nas również mikroelementy takie jak cynk dostępny w ostrygach, rybach, drobiu, orzechach, produktach zbożowych z pełnego ziarna i roślinach strączkowych oraz selen, którego dostarczają drożdże piekarnicze, pszenica i inne rodzaje zbóż oraz w mniejszych ilościach owoce morza, ryby i wołowina.
                Podstawą redukcji masy ciała jest ujemny bilans energetyczny, aby więc poprawić sobie nastrój wiosną, spróbujmy zmniejszyć kaloryczność naszych posiłków i zadbajmy o aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu.
Ewa Jarosz

You may also like

Dieta na dobry sen
Marylin Monroe i Audrey Hepburn w gabinecie dietetyka, czyli jak odżywiały się ikony piękna
Wieści Podwarszawskie, Artykuł XIII – Dziecko w kolejce do sklepiku szkolnego
Wieści Podwarszawskie, Artykuł XII – Dlaczego warto odchudzać się latem