2
paź
2014
0

Wieści Podwarszawskie, Artykuł XIII – Dziecko w kolejce do sklepiku szkolnego

Często zaznaczam, że o prawidłowe nawyki żywieniowe trzeba dbać od najmłodszych lat. Nawet jeśli w domu staramy się utrzymywać zasady racjonalnego odżywiania, warto jeszcze nauczyć nasze dzieci jak radzić sobie poza nim, co wybierać, czego unikać i jak być świadomym konsumentem. Zapraszam na ostatni już artykuł dla Wieści Podwarszawskich, w którym przybliżam na co zwrócić uwagę kształtując w dzieciach prawidłowe nawyki żywieniowe i umiejętność podejmowania świadomych wyborów żywieniowych.


Wieści Podwarszawskie, Artykuł XIII – Dziecko w kolejce do sklepiku szkolnego
 
 Wieści Podwarszawskie, IX 2014

Dziecko w kolejce do sklepiku szkolnego – czyli jak budować świadomość racjonalnego odżywiania

Żywienie dzieci w ogromnym stopniu rzutuje na ich stan zdrowia, samopoczucie oraz rozwój, a tym samym masę ciała teraz jak i w przyszłości. Za kształtowanie nawyków żywieniowych
w największym stopniu odpowiadają rodzice i opiekunowie, ale wśród czynników determinujących wybory żywieniowe dzieci i młodzieży wymienia się również środki masowego przekazu, wpływ środowiska oraz czynniki psychologiczne. Jak przygotować dziecko do bycia świadomym konsumentem oraz jak powinno się ono odżywiać poza domem tak, by nie dopuścić do problemów zdrowotnych, nadwagi czy też otyłości?
Przede wszystkim należy rozpocząć od właściwego planowania żywienia dla całej rodziny. Zdrowy jadłospis powinien uwzględniać 4-5 posiłków (u dzieci niekiedy 6, ale małych objętościowo). Posiłki powinny pojawiać się średnio co 2,5 do 3,5 godzin, pomiędzy nimi nie należy podjadać ani też wypijać słodkich soków kartonowych, napojów gazowanych czy też wód smakowych. Każdy dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania, a zakończyć lekką kolacją 2-3 godziny przed snem. Warto zabierać dzieci na zakupy, pozwalać im dokonywać wyborów, pokazywać produkty dotąd nieznane oraz zachęcać do pomocy przy przygotowywaniu posiłków. Należy również zachęcać dzieci do czytania etykiet produktów spożywczych. Dla najmłodszych przydatna będzie zabawa
w detektywa, który ma za zadanie np. wyszukać informację o zawartości cukru w produkcie, starsze dzieci i młodzież mogą śmiało analizować pełny skład oraz wartość odżywczą produktu.
Drugie śniadanie w szkole
W najlepszej sytuacji dziecko powinno otrzymać do szkoły kanapkę z pieczywa razowego lub graham, z niewielkim dodatkiem tłuszczu roślinnego, produktu białkowego (np. wędlina, ser, jajo, pasta rybna itp.) oraz dużej ilości warzyw. Warto dołączyć świeże owoce oraz wodę lub herbatę do picia. Jeśli zdarzy się, że zabraknie drugiego śniadania, a w kieszeni ucznia pojawią się kieszonkowe, warto omówić z dzieckiem, co może kupić w sklepiku szkolnym. Niezwykle ważne jest by uczyć dzieci, że należy zachować umiar w spożywaniu niektórych grup produktów spożywczych i tym samym unikać kupowania słodyczy, słodkich napojów czy gotowej żywności typu: zapiekanki, hot dogi itp. Najlepszym wyborem, w miarę możliwości, będzie kanapka, owoce, musli z owocami, produkt mleczny, ciastko zbożowe lub od czasu do czasu drożdżówka. Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do picia wody mineralnej tak, by nie sięgały po kolorowe, sztuczne napoje, które oprócz tego, że tuczą, mogą negatywnie wpływać no koncentrację ucznia.
Żywienie na wycieczce
W plecaku młodego podróżnika, podobnie jak na drugie śniadanie w szkole, powinny się znaleźć proste, ale zdrowe produkty spożywcze oraz koniecznie woda lub herbata do picia. Ciekawym pomysłem na przekąski są dostępne w sklepach spożywczych „chipsy” z suszonych warzyw i owoców, jak również orzechy i zwykłe owoce suszone. Alternatywą dla typowych barów szybkiej obsługi oferujących tanią, ale bezwartościową żywność typu fast-food mogą być bary mleczne, które również funkcjonują sprawnie, w swojej ofercie mają domowe obiady i charakteryzują się niską ceną.
Twoje dziecko coraz częściej będzie samodzielnie podejmowało decyzję dotyczącą żywienia, dlatego nawet niewielkie działania oraz rozmowa od najmłodszych lat są niewątpliwie najlepszym krokiem do zwiększania świadomości racjonalnego odżywiania i rzutują na preferencje żywieniowe oraz stan zdrowia w przyszłości.

Ewa Jarosz
Dietetyk

You may also like

Dieta na dobry sen
Marylin Monroe i Audrey Hepburn w gabinecie dietetyka, czyli jak odżywiały się ikony piękna
Wieści Podwarszawskie, Artykuł XII – Dlaczego warto odchudzać się latem
Wieści Podwarszawskie, Artykuł X – Jak nie przybrać na wadze w czasie letniej biesiady?