16
lip
2013
0

Trele suszone morele a żelazo :)

Od rana świeci słońce, a to jest dla mnie ogromny powód do radości;) I cała w skowronkach wędruje do kuchni na śniadanie, dziś musli z suszoną morelą.
A niżej o tym, z czego zrobić domowe musli
oraz trochę o ważnym składniku mineralnym jakim jest żelazo:)

Pamiętajcie o tym, że najlepsze musli to takie, które zrobiliśmy sami. Możemy zaopatrzyć się w kilka pojemniczków i w każdym z nich trzymać inne dodatki, aby potem komponować codziennie coś innego. Możemy też przygotować sobie jedno ulubione musli w dużym słoiku. Pomysłów może być naprawdę wiele, a z czego korzystać? Piszę niżej:)
Z czego zrobić musli?

płatki owsiane
płatki kukurydziane
płatki ryżowe
wszelkie inne płatki zbożowe
otręby pszenne/owsiane
zarodki pszenne/owsiane
siemię lniane
rodzynki
suszone morele
daktyle
suszona śliwka
suszony banan, jabłko, papaja… i inne suszone pyszności
migdały
orzechy nerkowca
orzechy ziemnie, laskowe, włoski i inne cudeńka
pestki dyni, słonecznika
kawałki czekolady prawdziwej
świeże owoce sezonowe: maliny, jagody, poziomki, jeżyny, truskawki, itd
świeże jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, itd..
kupiony w sklepie błonnik pokarmowy w postaci płatków, pałeczek itd
……?
Co jeszcze można wrzucić do musli? Lista może być naprawdę długa. I takie domowe, chrupiące i zdrowe musli kładzie na łopatki wszelkie sztuczne „ulepki” nazywane „płatkami śniadaniowymi”, które ani nas na długo nie nasycą, ani nic dobrego nie zrobią w naszym organizmie. Jedynie przyczynią się do odkładania co raz to większych zapasów tkanki tłuszczowej.

A co Wam powiem o suszonej moreli?

A powiem Wam, że tak wiele innych suszonych owoców jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, ale co dla mnie istotniejsze – zawiera bardzo dużo żelaza. Jeśli pojawia się sygnał, że Twoja dieta może być niedoborowa w ten składnik mineralny lub jeśli z innych przyczyn żelaza jest za mało w organizmie jednym z produktów, które powinieneś włączyć do swojej diety są właśnie suszone morele.
A dlaczego żelazo jest dla nas takie ważne?
 
Jest bowiem składnikiem każdej cząstki hemoglobiny i dzięki niemu cząsteczki tlenu przenoszone są do wszystkich komórek organizmu. Bez tlenu komórka umiera. Żelazo również wzmacnia układ immunologiczny, wspomaga prace serca, układu nerwowego – szczególnie w okresie niemowlęcym, dziecięcym i dojrzewania. Co ciekawe żelazo wpływa również na zwiększenie sprawności fizycznej u sportowców.

No dobrze, ale gdzie go szukać?:)

Żelazo znajdziesz  w takich produktach jak: wątroba, nerki, ziarna zbóż, drożdże piwowarskie, pieczywo razowe, płatki owsiane, siemię lniane, orzechy, mak, fasola, groch, kasze, szczypiorek, brokuły, buraki, winogrona, mięso szczególnie tzw czerwone, ale również drób, ryby jaja oraz wspomniane już suszone morele:)

Życzę Wam ciekawych pomysłów na komponowanie pysznych i zdrowych śniadań oraz żeby w Waszej diecie nigdy nie brakowało najważniejszych składników, a Wy żebyście cieszyli się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Udanego, słonecznego dnia!:)

You may also like

Zjedz pączka i nie marudź
Mleko migdałowe
Spotkanie bloggerów z marką belVita, 19.10.2013