1
mar
2013
0

Jaja zapiekane na szynce z pieczarkami

Przyznam szczerze, że przez większą część mojego życia, nie myślałam o tym, że jajka można upiec:) a przecież to nic nadzwyczajnego..  Jajka jem pod każdą postacią i naprawdę je lubię. Odkąd spróbowałam tych z piekarnika stawiam je chyba na najwyższym stopniu podium. Ale z jajami nie można przesadzić.. W sumie do Świąt Wielkanocnych jeszcze sporo czasu, ale dobrze jest wcześniej dowiedzieć się czegoś o jajach zanim pójdziemy na targ i kupimy ich 100:)

Niżej dowiecie się jak to jest z tymi jajami w naszej diecie:)

Jajka zapiekane na szynce
Składniki (1 porcja):
1 jajko
1 duża pieczarka
Plaster szynki gotowanej
Świeże zioła
Wykonanie:
Żaroodporne naczynko wykładamy szynką. Pieczarki myjemy dokładnie, obieramy, kroimy w kostkę i wrzucamy do naczynka. Na wierzch wbijamy jajo. Pieczemy w kąpieli wodnej w 180st przez 15 minut. (naczynie z potrawą umieszczamy na głębokiej blasze wypełnionej wodą sięgająca do połowy naszego naczynka)
Przystawka bardzo prosta, szybka i pyszna :)
To proste danie jest jedną z trzech potraw, które razem brały udział w konkursie organizowanym przez firmę Kupiec („Zostań Mistrzem Fotografii Kulinarnej”) i zostały wyróżnione i nagrodzone:))
a teraz trochę o jajach..:)
O jajkach pisałam już kilka słów na początku istnienia mojego bloga: zdrowe, ale..
Jednak teraz postaram się przekazać troszkę więcej informacji.
Jaja są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Są dobrym źródłem białka, które charakteryzuje się wzorcowym składem aminokwasów egzogennych (czyli takich, których nasz organizm nie potrafi syntetyzować i muszą być dostarczane z pożywieniem) oraz tłuszczu. Tłuszcz żółtka jest łatwo strawny, zawiera jednak dużą ilość cholesterolu (jedno żółtko o masie 25g zawiera aż 265mg cholesterolu, w ciągu doby powinniśmy spożyć <300mg cholesterolu… a przecież spożywamy jeszcze inne produkty zawierające cholesterol..)
 
Ale nie można nie wspomnieć o tym, że jaja są bogatym źródłem witamin: A, D, B1, B2, B6, PP wapnia, fosforu i żelaza. W tłuszczu jaja znajdziemy glicerydy kwasu oleinowego i palmitynowego, NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) oraz fosfolipidy, w tym ważna dla nas lecytyna.
 
Dlatego..
Najlepiej abyśmy spożywali do 3-4 jaj tygodniowo, natomiast osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi powinni ograniczyć spożycie jaj do 2-3 ciągu tygodnia.
Kto powinien zrezygnować z jaj?
Wykluczenie jaj z diety (lub samego żółtka, białko można dodawać do potraw) konieczne jest w diecie łatwo strawnej z ograniczeniem tłuszczu, czyli w takich jednostkach chorobowych jak:
  • przewlekłe zapalenie i kamica pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych
  • przewlekłe zapalenie wątroby i marskość wątroby
  • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – w okresie zaostrzenia choroby 
Osoby z alergią na białka jaja kurzego również powinny wykluczyć ten produkt spożywczy z diety.
Jakie są substytuty jaj?
Zastąpienie jaj w potrawach na pewno zmieni smak i konsystencję potrawy, ale jest to sposób na zmniejszenie ilości cholesterolu oraz wykluczenie alergenu w przypadku osób uczulonych na białka jaja kurzego. Jednym ze sposobów na zastąpienie jaj w takich produktach jak makaron czy ciasto chlebowe jest dodatek mąki sojowej (dodatek 1-2 łyżeczek mąki sojowej na szklankę mąki pszennej). Natomiast jaja w ciastach drożdżowych możemy zastąpić przecierem z dyni pomarańczowej dla uzyskania koloru oraz dodatkiem mąki ziemniaczanej dla lepszego wiązania ciasta.
 
Podsumowując jaja są bardzo cennym produktem spożywczym, jednym z lepszych jakie podarowała nam natura i jeśli nie musimy, nie usuwajmy ich z naszego jadłospisu, kontrolujmy natomiast ich spożycie z uwagi na dużą ilość wspomnianego cholesterolu.
 
 

You may also like

Ryż na mleku z jabłkiem, pestkami, orzechami i żurawiną
Owsianka z gruszką, miodem i orzechami
Płatki jaglane na mleku z gruszką, bananem i orzechami
Korzenne placki owsiane z sosem mandarynkowym