5
kw.
2019
0

Owsianka z gruszką, miodem i orzechami

Przed nami weekend, co prawdopodobnie dla większości osób oznacza więcej czasu na przygotowanie śniadania :) zapraszam więc po przepis na bardzo sycącą, zdrową i smaczną owsiankę słodką od miodu, z gruszką, orzechami i masłem orzechowym.

 

 

 

Składniki na jedną porcję:

300 ml mleka krowiego lub roślinnego

6 łyżek naturalnych płatków owsianych

1 gruszka

odrobina soku z cytryny

2 łyżki miodu

łyżka wyłuskanych orzechów włoskich

łyżka wyłuskanych orzechów ziemnych

łyżka masła orzechowego

Sposób przygotowania:

Mleko wlać do rondla, wsypać płatki owsiane i zacząć powoli gotować, aż płatki zaczną się rozklejac a owsianka powoli gęstnieć. Wkroić pół gruszki, pozostałą połówkę skropić sokiem z cytryny, gotować owsiankę do całkowitego zgęstnienia. Orzechy wyłuskać i sparzyć wrzątkiem, następnie wymieszać z łyżką miodu. Do gotowej owsianki dodać łyżkę miodu i przełożyć całość do miseczki. Na wierzch owsianki przełożyć orzechy w miodzie, dodać masło orzechowe i pozostałą część gruszki (można ją pokroić i przełożyć na wierzch).

Dodatkowe uwagi!

*

Masło orzechowe jak i orzechy są wysokokaloryczne, nie jest to zatem przepis na niskokaloryczną potrawę. Takie śniadanie jest jednak odpowiednie nawet w trakcie odchudzania, bowiem najważniejsze jest odpowiednie zbilansowanie całego dnia, a nie tylko jednego posiłku. Unikanie takich produktów jak orzechy jest błędne, gdyż to m. in. w nich znajdują się cenne kwasy tłuszczowe, a potrawa z ich wykorzystaniem wkomponowana w zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis to rozsądny krok do realizacji zasad zdrowego odżywiania.

*

Kaloryczność owsianki można modyfikować zmniejszając ilość orzechów i rezygnując z masła orzechowego lub – jeśli pożądana jest wyższa wartość energetyczna np. dla osób z niedowagą – można dodać zwykłego masła do gotującego się mleka i/lub zwiekszyć ilość miodu, orzechów i masła orzechowego, a także zastosować mleko pełnotłuste.

*

Owsianka jest odpowiednia także dla dzieci i osób starszych – jednak dla wszystkich osób mających problemy z gryzieniem czy połykaniem orzechy należy zmielić lub przynajmniej bardzo drobno posiekać.

*

W przypadku nietolerancji laktozy śmiało można wykorzystać dowolne mleko roślinne.

*

Na tekiej samej zasadzie, tj. z wykorzystaniem wymienionych dodatków można przygotować jaglankę, kasze manną, musli, ryż na mleku itp.

*

Owsianka nie musi być śniadaniem. Może z powodzeniem stanowić kolację, jednak z uwagi na zawartość mleka i cukrów prostych nie zaleca się, by stanowiła kolację diabetyków oraz wszystkich osób z nieuregulowaną glikemią (skokami stężenia glukozy we krwi).

Smacznego!

😋

You may also like

Ryż na mleku z jabłkiem, pestkami, orzechami i żurawiną
Makaron z papryką, rukolą i orzechami
Płatki jaglane na mleku z gruszką, bananem i orzechami
Korzenne placki owsiane z sosem mandarynkowym