18
gru
2015
0

Zimowe wody smakowe z SodaStream

O nawadnianiu organizmu głośno jest latem. Niestety zimą nieco zapominamy o tym ważnym elemencie dbania o zdrowie. Prawda jest taka, że o wypijaniu odpowiedniej ilości wody musimy pamiętać o każdej porze dnia i roku. Podczas swojej pracy spotykam się z wieloma osobami, które wody nie piją wcale, a głównym powodem jest to, że albo o niej zapominają albo jej po prostu nie lubią.  Często pada również pytanie: Czy mogę pić wodę gazowaną? W dzisiejszym poście odpowiadam na to pytanie i podsuwam pomysł na ciekawe, zimowe wody smakowe, które uzyskałam przy okazji testowania ekspresu do napojów gazowanych SodaStream.

Zapraszam! :)

sodastream-1-dietetyk-w-stolicy

O tym, jak ważna jest woda w życiu człowieka pisałam już wiele razy. Pamiętajmy, że bez wody nie zajdzie żadna reakcja.żadna przemiana metaboliczna i żaden proces warunkujący życie, a więc znane wszystkim hasło Woda = Życie.

Dlaczego więc pijemy tak mało?

Bo o tym nie pamiętamy. Bo nie czujemy pragnienia. Bo zamiast naturalnej wody popijamy słodkie soki, sztuczne wody smakowe i inne słodkie napoje. Bo zwykła woda nam nie smakuje. To najczęstsze odpowiedzi, które słyszę od swoich podopiecznych. Trzeba zrobić coś, co pomoże nam w realizowaniu zaleceń dotyczących ilości wypijanej wody.

A ile tej wody trzeba pić?

Zalecane dzienne spożycie wody dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) wynosi 2,5 litra dla mężczyzn i 2 litry dla kobiet. Jest to zalecenie uwzględniające również wodę pochodzącą z żywności, dla przykładu warzywa i owoce mogą aż w 80-90 % składać się z wody. Pokarm pokrywa około 20-30 % zapotrzebowania na wodę, dlatego należy dbać o to, by dodatkowo przyjmować około 1,5-2 litrów wody dziennie.

Co w sytuacji, gdy nie lubię zwykłej wody?

Jedni  nie lubią wody, bo nie ma ona dla nich smaku. Szukają zatem wód smakowych lub piją inne słodkie napoje. Pamiętajcie – sztuczna woda smakowa z dodatkiem cukru, to już nie woda, a słodki napój.

Naturalna woda ma wartość energetyczną równą 0, a to oznacza, że jej picie nie wpływa na kaloryczność diety. Kupne wody smakowe mają zwykle sporo dodanego cukru, który nie tylko podnosi energetyczność diety, ale też wspomaga procesy próchnicotwórcze.

Pamiętaj, że owocowy smak najlepiej jest czerpać z naturalnych owoców.

sodastream-5-dietetyk-w-stolicy

Inni nie lubią wody niegazowanej, a kierując się błędnym przekonaniem, że woda gazowana jest niezdrowa – nie piją żadnej z nich.

Woda gazowana nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, pod warunkiem, że nie cierpimy na takie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego jak wzdęcia, nadżerki w żołądku/ dwunastnicy czy inne zaburzenia, podczas których nie zaleca się nawet delikatnego podrażniania przewodu pokarmowego. U osób zdrowych takie podrażnianie może przynieść pozytywne skutki, dla przykładu woda gazowana pita z cytryną na czczo skutecznie wspomaga ruchy perystaltyczne jelit, a ta cecha wykorzystywana jest zarówno w profilaktyce jak i leczeniu zaparć.

W obu sytuacjach – niechęć do picia wody niegazowanej jak i niechęć do picia wody z powodu braku smaku – znaleźć można rozsądne rozwiązanie. Ja sama lubię wody smakowe i przygotowuję je od dawna. Dziś po raz pierwszy miałam dodatkowo możliwość wykorzystania ekspresu do napojów gazowanych SodaStream. Zadaniem tego urządzenia jest nadawanie zwykłej wodzie orzeźwiających bąbelków. Dobrym rozwiązaniem jest to, że mamy 3 stopnie gazowania wody i sami decydujemy o tym, jak bardzo gazowaną wodę chcemy uzyskać. A uzyskanie wody z bąbelkami to zaledwie kilka sekund. Ekspres jest niesamowicie prosty w użyciu, z czego się bardzo cieszę, bo wiem, że go nie zepsuję. :)

sodastream-4-dietetyk-w-stolicy

sodastream-3-dietetyk-w-stolicy

Zobaczcie co udało mi się dzisiaj stworzyć z wykorzystaniem ekspresu SodaStream Source.

sodastream-7-dietetyk-w-stolicy

Woda z granatem, mandarynką i rozmarynem

Świeże gałązki rozmarynu przepłukałam wodą, wrzuciłam do dzbanka, dodałam ziarenka granatu. Mandarynki sparzyłam wrzątkiem, pokroiłam w plastry, dodałam do dzbanka i całość zalałam wodą gazowaną z ekspresu SodaStream. Moją wodę smakową odstawiłam na pół godziny, dzięki czemu nabrała przyjemnego smaku i aromatu. Warto delikatnie wycisnąć sok z kawałków mandarynek dla intensywniejszego smaku.

sodastream-8-dietetyk-w-stolicy

Woda z pomarańczą, czerwonym grejpfrutem, cytryną i imbirem

Tu sprawdziłam dwie wersje.

Pierwsza: do wysokiej szklanki wrzuciłam kilka plastrów grejpfruta, pomarańczy i cytryny oraz szczyptę startego imbiru, zalałam wodą gazowaną i odstawiłam, choć jej smak był intensywny już na samym początku. :)

W drugiej wersji postanowiłam wycisnąć pół czerwonego grejpfruta, pół pomarańczy, wlać wyciśnięte wszystko do butelki, wrzucić kilka plasterków imbiru i całość zalać wodą z bąbelkami.

Obie wersje bardzo smaczne! :)

sodastream-6-dietetyk-w-stolicy

Podsumowując:

Nie zapominajcie o wodzie zimą, pijcie ją często nie tylko w postaci gorących herbat, ale i orzeźwiających napojów z owocami, zimą również dopada nas pragnienie, a jeśli nie dopada – i tak pamiętajcie o piciu wody. :)

Nadawanie wodzie bąbelków dzięki prostemu ekspresowi SodaStream to ciekawe rozwiązanie dla osób, które lubią wodę gazowaną, a także dobrą zabawę podczas tworzenia nowych, naturalnych wód smakowych i tym samym wyeliminowanie nudy z codziennego menu. :)

Sprzęt oprócz tego, że jest prosty w obsłudze to jeszcze wygląda smukło i elegancko. Myślę, że to cenna informacja szczególnie dla pań. :)

sodastream-2-dietetyk-w-stolicy

Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji na temat ekspresów do napojów gazowanych SodaStream udajcie się na stronę producenta sodastream.pl.

Zaglądajcie także do mnie, bo niedługo ruszy konkurs, w którym do wygrania będzie jeden z ekspresów SodaStream :)

Tymczasem życzę wielu pomysłów na pyszne, naturalne wody smakowe i dużo zdrowia każdego dnia!

You may also like

Owsiane „brownie” z malinami
Truskawkowy ryż na mleku z kokosem
Koktajl morelowo-truskawkowy
Koktajl oczyszczający z ananasem