13
paź
2014
0

Wyniki konkursu „Strączkowe są zdrowe!”

 

Witajcie Kochani! Wiecie już, że jestem w trakcie przeprowadzki i jutro rano opuszczam Polskę (kto nie wiedział, to już wie ;)) Jeszcze przed wyjazdem chciałam podarować Wam parę książek kulinarnych „Gotuj z Organic”, w której znalazły się dwa moje przepisy. Przy okazji dziękuję sieci sklepów z żywnością ekologiczną Organic Farma Zdrowia za udostępienie kilku egzemplarzy książki oraz magazynu Go Organic! – magazyn również znajdzie się w paczuszce, która lada chwila powędruje do zwycięzców. Bardzo dziękuję za nadesłane propozycje potraw z wykorzystaniem roślin strączkowych w myśl hasła „Strączkowe są zdrowe!”. Przepisy na potrawy przygotowane przez moich czytelników znajdziecie poniżej. 
Życzę smacznego i gratuluję osobom, które postarały się o wygraną! :)
Strączkowe są zdrowe!
Przepisy czytelników:
Konkurs „Strączkowe są zdrowe!”
 
1. Naleśniki z fasolki szparagowej
Składniki:
fasolka szparagowa
pomidory suszone
ser żółty
naleśniki z mąki orkiszowej
Wykonanie:
Usmażyć naleśniki. Następnie ugotować na półtwardo fasolkę w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i wystudzić. Następnie należy układać kolejno na naleśniku, ser żółty, fasolkę szparagową oraz pomidory suszone. Zwinąć.Poleca się także ponowne podgrzanie naleśnika w naczyniu żaroodpornym, bądź na patelni.
Katarzyna
2. Zupa z czerwoną soczewicą
Składniki:
1,5 litra wywaru z warzyw i piersi z kurczaka
200 g soczewicy czerwonej suchej
2 małe cebulki czerwone
Po 1/2 papryki czerwonej, żółtej, pomarańczowej
3 pomidorki żółte
3 ząbki czosnku
Łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka musztardy
3 łyżeczki koncentratu pomidorowego lub puszka pomidorów krojonych
Liść laurowy, 3 ziarna ziela angielskiego, parę ziarenek pieprzu kolorowego, sól, pieprz czarny mieliby, papryka słodka wędzona, lubczyk, imbir w proszku, słodka papryka. 
Wykonanie:
Ugotować wywar z piersi kurczaka, marchewki, selera, pietruszki i pora z liściem laurowym, zielem angielskim i pieprzem ziarnistym.  Do czystego wywaru wrzucić soczewice i podgotować. Następnie drobno pokroić cebulkę, czosnek, papryki i pomidorki żółte i wrzucić do wywaru. Dalej podgotować do lekkiej miękkości papryki. Doprawić solą, pieprzem, papryką wędzona i słodka, imbirem i lubczykiem do smaku. Dodać ocet balsamiczny i musztardę. Na koniec dodać koncentrat pomidorowy. Wszystko zagotować i wyłączyć. Nalać do miseczki i posypać zielenina. U mnie suszona pietruszka. 
Smacznego. 
Agata
3. Sałatka z ciecierzycą
 
Do przygotowania uczelnianej sałatki są potrzebne:
 
– 3 łyżki ugotowanej ciecierzycy (ostatecznie z puszki)
– pół pomidora
– 3 plastry suszonych pomidorów
– 1/3 pęczka pietruszki
– łyżeczka oleju sezamowego
– majeranek, czarnuszka, pieprz
 

 

Pomidory (żywy i suszone) kroimy na mniejsze kawałki, natkę pietruszki siekamy. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, doprawiamy do smaku i zjadamy z przyjemnością. Na zdrowie! :)
Pozdrawiam
Wierna czytelniczka Ola
 
4. Obiad na parze z fasolką szparagową
Jako konkursowe danie przygotowałam obiad na parze.
Składniki:
kilka sztuk żółtej fasolki szparagowej
3 małe ziemniaki
100 g piersi z kurczaka
Wykonanie:
Ziemniaki obieramy i kroimy w plastry. Pierś z kurczaka kroimy w kostki. Wszystkie produkty przyprawiamy ziołami prowansalskimi i kminkiem. Gotujemy pa parze ok. 25 minut. Ugotowaną fasolkę szparagową po ugotowaniu najlepiej polać oliwą z oliwek (witaminy rozpuszczalne w tłuszczach). 
Pozdrawiam,
Anka
5. Fasolka czarne oczko z kabaczkiem
Przepis:
 
1. Jeśli mamy świeżą fasolę czarne oczko to najpierw trzeba pozbyć się tych włókien, więc łamiemy fasolę na pół i odciągamy włókna pozostające po przełamaniu i odrywamy ogonki z każdej strony.
 
2. Przed gotowaniem fasolę (suche nasiona)  moczymy na gorąco – zalewamy wrzącą wodą, a następnie pozostawiamy je do uzyskania temperatury pokojowej, co trwa około 2 godzin Potem odsączamy.
3. Myjemy kabaczek i go kroimy w dużych kawałkach i usuwamy, jeśli są, pestki (to nie jest obowiązkowe, ja np. uwielbiam jak są te pestki :) )
4. W małym garnku podgrzewamy wodę i wrzucamy kabaczek do wrzącej wody. Gotujemy ok.15-20 min. Po ugotowaniu odcedzamy.
 
5. W między czasie gotujemy fasolę. Wrzucamy do świeżej wody suche namoczone nasiona i świeżą fasolę. Gotujemy całość przez 35-40 min. Solimy i po ugotowaniu odcedzamy.

 

6. Podajemy fasolę razem z kabaczkiem i dodajemy sok z cytryny, oliwę z oliwek i sól (jeśli trzeba). Możemy dodać też warzywa (jeśli chcemy) . Akurat wczoraj dodałam pomidor, ogórek, rukolę i dymkę.

 

TIPS: Nie gotujemy kabaczka razem z fasolą bo kabaczek nabiera ciemnego koloru od fasoli. Dlatego lepiej gotować w oddzielnych garnkach aby zachował kolor i zapach.

 

SMACZNEGO :)
Evelina

 

 Jeszcze raz gratuluję wygranych w konkursie i zachęcam do przygotowywania smacznych potraw z wykorzystaniem rośli strączkowych!
Dietetyk w Stolicy

You may also like

Konkurs Noworoczny z SodaStream
Konkurs Walentynkowy !!
Konkurs „Strączkowe są zdrowe” – Organic Farma Zdrowia
Konkurs dla fanów „Marchewkowego Pola do popisu”