26
lis
2014
0

Przepis na domowy jogurt naturalny

Witam Was w środku tygodnia! Dziś pokażę Wam jak w niesamowicie prosty sposób samodzielnie zrobić jogurt naturalny z wykorzystaniem kultury bakteryjnej – szczegóły poniżej. Wszystko co potrzebne do domowej produkcji jogurtu i przede wszystkim serów znajdziecie na stronie internetowej serowar.pl – być może domowa mini-przetwórnia stanie się Waszym nowym hobby? ;)

Jak zrobić domowy jogurt naturalny?
Jak zrobić samodzielnie jogurt naturalny?
Przetwarzanie mleka w różnego rodzaju produkty spożywcze to naprawdę ciekawe zajęcie lub nawet zabawa, w której mogą uczestniczyć wszyscy domownicy. Zanim pokażę Wam moją zabawę z warzeniem sera, zacznę od najprostszej czynności czyli wykonania jogurtu naturalnego z wykorzystaniem kultury starterowej dostępnej w sklepie serowar.pl
Mój jogurt naturalny wyszedł dokładnie taki jak lubię, nie za gęsty, nie za rzadki, delikatny, aksamitny, pyszny! 
 
A żeby go zrobić potrzeba:
1 litr mleka 3%
szczypta liofilizowanej, mrożonej kultury startowej YO122
(można zamówić ją tu: sklep.serowar.pl  )
Termometr szpikulcowy (np taki jak tu: sklep.serowar.pl/pl/p/Termometr-szpikulcowy )
1. Mleko podgrzać do temperatury 35-40 stopni – w tym celu należy posłużyć się odpowiednim termometrem, by mieć pewność, że mleko osiągnęło odpowiednią temperaturę. Ja zdecydowałam się na podgrzewanie pośrednie, to znaczy nie na ogniu, a w gorącej kąpieli jak na zdjęciu poniżej.
2. Dodać szczyptę kultury startowej YO122
Przepis na domowy jogurt naturalny
3. Wymieszać całość i umieścić w ciepłym miejscu – np. w delikatnie włączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami lub tak jak u mnie – na kaloryferze.
4. Po 6-12 godzinach (w zależności od upodobań smakowych) mamy gotowy jogurt. Dla mnie najlepszy jest po 12 godzinach
W sklepie www.sklep.serowar.pl dostępne są również jogurtownice, czyli małe urządzenia do domowej produkcji jogurtu.
Czym jest kultura starterowa YO122 ?
Kultura starterowe YO122  to nic innego jak suche, mrożone kultury bakteryjne do bezpośredniego zaszczepiania mleka: Streptococcus salivarius subsp.thermophilus i Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus.
Znajdują zastosowanie w produkcji zwykłego, gęstego jogurtu, jogurtów mieszanych oraz jogurtów pitnych. Maksymalna temperatura ich działania wynosi 45 stopni.
Serdecznie polecam Wam spróbować, bo radość z tego co otrzymujemy jest naprawdę dużo większa niż radość kupienia kubeczka jogurtu. Acha! cenowo również wychodzi korzystniej, gdyż jedno opakowanie kultury starterowej YO122 wystarcza na 100 lub 1000 litrów mleka  ;)
Zatem do dzieła :)
Dietetyk w Stolicy
 
 
Przepis na domowy jogurt naturalny

You may also like

Jaja sadzone na pomidorach – śniadanie idealne
10 zasad jak podawać owoce, by zostały zjedzone
Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych
Suche nasiona roślin strączkowych – co z tym zrobić, ile moczyć, ile gotować?