28
lut
2017
0

Piękne historie – Sukces polskich marek kosmetycznych, recenzja

„Biznes wymaga nie tylko kapitału, lecz także – a może przede wszystkim – charakteru. Trzeba być zdeterminowanym, konsekwentnym, pomysłowym, wierzyć w siebie i oferowane produkty, ale też czujnie wsłuchiwać się w opinie odbiorców. Warto być odważnym, czasem wręcz z pokerowym zacięciem, a jednocześnie twardo stąpać po ziemi. Trudne do realizacji? Bardzo! Stara prawda jednak się nie zdezaktualizowała: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.” Motywujące słowa prawda? A to dopiero początek, a konkretnie wstęp do wyjątkowej książki. Tymi słowami autorka zachęca nas do przeczytania jej rozmów z przedstawicielami polskich marek kosmetycznych. Dlaczego uważam, że ta książka jest wyjątkowa? O tym dowiecie się za chwilę.

Piękne historie. Sukces polskich marek kosmetycznych. 
Wywiady Lidii Lewandowskiej


Piękne-historie-recenzja-2-dietetyk-w-stolicy

Polski sukces

„Piękne historie” to zbiór 10 wywiadów z założycielami i prezesami naszych rodzimych marek kosmetycznych, które odniosły ogromny sukces. Już sama okładka budzi we mnie przyjemne uczucie dumy – uwierzcie – biel i czerwień wywołuje jeszcze silniejsze emocje, gdy żyje się poza granicami kraju. Osobą, która postanowiła podzielić się z nami każdą z tych historii jest Lidia Lewandowska – dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w prasie biznesowej i konsumenckiej, od dawna związana z branżą kosmetyczną. Jak sama pisze pomysł na książkę dojrzewał w niej długo. W ciągu 10 lat poznała nie tylko opisywane firmy, ale przede wszystkim ludzi, którzy je tworzą. I to właśnie ich historie, determinacja, upór, marzenia, wiara, ciężka praca i stawianie czoła wielkim europejskim gigantom na rynku kosmetycznym są tematem niniejszej książki. Jestem wdzięczna autorce za tę pozycję. Nie miałam pojęcia, że nasze polskie marki kosmetyczne, które przecież znam i z nich korzystam, mają za sobą tak ciekawe, motywujące i piękne historie. Do tej książki idealnie pasuje znane nam wszystkim „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Mam nadzieję, że ta książka obudzi w Was – tak jak i we mnie – dumę i chęć wybierania tego co polskie.

O kim przeczytamy

W książce poznamy historię firmy Oceanic (będącej producentem między innymi kosmetyków z serii AA), w której urzekła mnie zawziętość i wytrwałe dążenie do spełnienia marzeń na tle zmieniających się wydarzeń historycznych, a także zachowana tradycja rodzinna. Kolejna rozmowa dotyczy marki Janda, pod którą podpisuje się oczywiście znana wszystkim, piękna i utalentowana Krystyna Janda. Od czego się zaczęło? Od tego, że aktorka poprosiła swojego przyjaciela, z zawodu chemika, o stworzenie idealnego kremu tylko dla niej. Pojawił się pomysł. Pojawili się ludzie. Teraz mamy do czynienia z wysokiej klasy marką kosmetyczną. Niesamowite prawda? Dalej przeczytamy o marce Bandi – o chałupniczej produkcji, która dzięki ambicji i wsparciu bliskich przerodziła się w duże przedsiębiorstwo, o historii firmy Bielenda, gdzie „przeszłość się docenia, a w przyszłość patrzy odważnie”, czyli historia kolejnej rodzinnej firmy, którą zapoczątkowała kobieta pełna pasji i uporu, ale przede wszystkim bogata w wiedzę i doświadczenie. Następnego wywiadu udziela „twarda, ale inspirująca” dyrektor firmy Dax Cosmetics, która przejęła biznes w trudnym momencie, stawiając na twórcze, ale i bardzo analityczne myślenie. Dr Irena Eris, to kolejna marka, której założyciele powiedzieli stanowcze NIE stagnacji i postanowili się rozwijać. Po latach mają ogromny sukces na swoim koncie i wcale nie zamierzają na tym poprzestać. Następnie czytamy o markach: FLOSLEK, której założycielka poszła za głosem serca i stworzyła wyjątkową markę, będącą laureatem konkursu „Teraz Polska”, Miraculum – której niezwykła historia sięga aż 1924 roku! To właśnie dzięki Miraculum powstała w latach 70-tych popularna marka kosmetyków Pani Walewska. Nadszedł czas na mojego ulubieńca, a mianowicie Biały Jeleń – niesamowita reaktywacja firmy Pollena i naprawdę zasłużony sukces, a zaczęło się od produkcji szarego mydła w 1921 roku. Ostatni rozmówca to przedstawiciel firmy Sarantis, mogącej się pochwalić popularną marką kosmetyków Kolastyna, o nieco międzynarodowej historii, ale z polskim zapałem, ambicją i pracowitością.

Piękne-historie-recenzja-dietetyk-w-stolicy

Podsumowanie

Każdej z tych marek autorka poświęca dużo uwagi i miejsca w swojej książce. Dzięki temu naprawdę ze szczegółami możemy dowiedzieć się jak to się wszystko zaczęło, jak wyglądał rozwój każdej z firm, jakie pojawiały się problemy i jak wygląda wizja przyszłości. Jedyne czego mi zabrakło to podsumowania. Książka kończy się bowiem ostatnim wywiadem i tyle, a ja bym chętnie przeczytała jakąś refleksję autorki na temat wszystkich opisanych historii. Pojawia się ona co prawda we wstępie, ale nie zaszkodziłoby przeczytać kilku słów na zakończenie.  Przyznam też, że liczyłam na pojawienie się dwóch innych polskich marek kosmetycznych, które uważam za wyjątkowe, ale być może ich historie nie są tak niesamowite. Być może zwróciliście uwagę, że nigdzie w swojej recenzji nie pisałam o samych kosmetykach. Ich jakoś, skład, działanie – to bardzo ważny temat i na pewno dla miłośników kosmetyki i kosmetologii nie zabraknie tu ciekawych informacji. Ja sama chętnie poznaję innowacyjne rozwiązania i zmieniający się rynek kosmetyczny. Jednak w tej książce to właśnie opisywana determinacja, dążenie do celu, do spełniania marzeń i do tworzenia silnej pozycji nie tylko w kraju, ale i w całej Europie sprawiły, że z tak dużą przyjemnością poznawałam kolejne historie. I muszę przyznać, że to naprawdę piękne historie. Jestem z nich dumna.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu PWN

i-sukces-polskich-marek-kosmetycznych-piekne-historie

Piękne historie. Sukces polskich marek kosmetycznych. Wywiady Lidii Lewandowskiej.

Autor: Lidia Lewandowska

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN

Wydanie: I, grudzień 2016

Oprawa: twarda

Liczba stron: 208

Dostępna na stronie wydawcy:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Sukces-polskich-marek-kosmetycznych-Piekne-historie,634360070,p.html

You may also like

ENGLISH for DIETETICS – recenzja
Konkurs Noworoczny „Zdrowy detoks”
Dietetyk w Stolicy o książce „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” – H. Ciborowska i A. Rudnicka