14
mar
2013
0

O oleju lnianym budwigowym i kwasach tłuszczowych omega-3

Wśród produktów spożywczych wykorzystywanych do przyrządzenia moich potraw znaleźć można, często pojawiający się, Olej Lniany Budwigowy. Kilka osób poprosiło mnie o napisanie  „dwóch zdań” na temat tego oleju. Na wstępie napiszę tylko, że dla mnie jest to najsmaczniejszy olej roślinny. Oprócz tego, że niesamowicie smakuje, to jeszcze charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3 i nie tylko.. ale o tym zaraz:)

Zauważ, że na etykiecie  napisane jest „Suplement diety”

Kilka słów o tłuszczach:

Tłuszcze należą do składników pokarmowych niezbędnych w naszej diecie. Do ich podstawowych funkcji należy dostarczanie energii (1g tłuszczu = 9kcal), umożliwienie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), budowanie błon komórkowych a także udział w tworzeniu niektórych hormonów. Warunkują również smak i zapach pożywienia.

Wszystkie tłuszcze są mieszaniną kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe natomiast dzielimy na:

  • nasycone – występują głównie w tłuszczach zwierzęcych. Kwasy tłuszczowe nasycone wpływają niekorzystnie na układ krwionośny (zwiększają stężenie cholesterolu we krwi) i dlatego produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: tłuste mięso i przetwory mięsne, smalec, podroby, pełnotłuste produkty mleczne oraz inne takie jak ciasta czy produkty typu Fast Food powinny być wyeliminowane z naszej diety. We wspomnianej żywności typu Fast Food a także w margarynach twardych (kostki), ciastach, wyrobach cukierniczych, żywności przetworzonej (np. zupy i sosy w proszku) występują bardzo niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych, które podwyższają stężenie „złego” cholesterolu, działają mutagennie i kancerogennie. Są to niekorzystne formy nienasyconych kwasów tłuszczowych powstające np. podczas utwardzania tłuszczów (wspomniana margaryna twarda – kostkowa).
  • jednonienasycone – są to w większości kwasy tłuszczowe omega-9 a znajdziemy je w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy arachidowym. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone są korzystne dla naszego zdrowia, między innymi obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Na uwagę zasługuje olej rzepakowy, który ze względu na taka samą zawartość  omega-9 jak w oliwie z oliwek nazywamy jest „oliwą północnej Europy”. Oleje roślinne obfitujące w kwasy tłuszczowe jednonienasycone nadają się do smażenia.
  • wielonienasyconeNIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE (NNKT) czyli najbardziej pożądana frakcja kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6. Są one budulcem błon biologicznych wszystkich komórek naszego organizmu, który nie potrafi sam ich wytworzyć, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, przeciwnowotworowo, obniżają stężenie triglicerydów we krwi oraz niekorzystnej frakcji LDL chlesterolu, obniżają również ciśnienie krwi. W największych ilościach znajdziemy je w tłustych rybach morskich (makrela, sardynki, łosoś, tuńczyk, halibut) oraz olejach roślinnych jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek i właśnie olej lniany.

Korzystne dla zdrowia właściwości oleju lnianego wynikają z zawartych w nim aktywnych związków, głównie omówionych wyżej kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9.

Skład oleju lnianego budwigowego firmy Oleofarm:

omega-3: ponad 50%
omega-6: 18%
omega-9: 20%
kwasy tłuszczowe nasycone: 9%

Wiemy już dlaczego olej lniany jest dla nas cennym produktem, teraz pytanie czym różni się olej lniany budwigowy nieoczyszczony od zwykłego oleju lnianego?

Olej lniany budwigowy nieoczyszczony tłoczony jest metodą ” na zimno” dojrzałych nasion lnu. Metoda tłoczenia „na zimno” polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z nasion bez podgrzewania ani nasion ani uzyskanego oleju, dzięki czemu wszystkie składniki oleju (przede wszystkim wrażliwe na wysoką temperaturę kwasy tłuszczowe omega-3) zachowują swoje naturalne struktury i właściwości biologiczne. Uzyskany w ten sposób olej nie podlega oczyszczaniu (rafinacji). Oleje roślinne tłoczone na gorąco, a następnie rafinowane pozbawione są cennych dla zdrowia składników jak lecytyna, fosfolipidy, sterole, wolne kwasy tłuszczowe a także barwniki czy substancje smakowe i zapachowe.

Olej lniany nieoczyszczony różni się wyglądem od tych zwykłych sklepowych obecnością drobinek nasion lnu, z których był wytłaczany, przez co widoczny jest osad na dnie butelki. Nie zmienia on właściwości oleju.

LenVitol, którego ja używam nie jest dostępny w zwykłych sklepach spożywczych z uwagi na nietrwałość kwasów omega-3 (pod wpływem światła, tlenu, wilgoci czy wysokiej temperatury omega-3 ulegają stopniowemu zniszczeniu dlatego olej przechowuje się w lodówce – temp. 4-10st, w szczelnie zakręconej butelce z ciemnego szkła).

Oleju lnianego należy używać na zimno (nie używać do smażenia!), gdyż zawarte w nim cenne NNKT pod wpływem wysokiej temperatury łatwo ulegają utlenieniu.

A dlaczego budwigowy?

Od nazwiska dr Johanny Budwig, która uznawana jest za pionierkę badań nad kwasami omega-3 i olejem lnianym. Jako pierwsza sprecyzowała rolę kwasów omega-3 i 6 i opracowała dietę z wykorzystaniem oleju lnianego. Jednym z elementów diety dr Budwig jest pasta  z twarogu (lub tofu czy sera koziego), jogurtu naturalnego (lub maślanki/kefiru) i konkretnej, dostosowanej do wieku pacjenta ilości  oleju lnianego. Pozostałe produkty diety, to takie, które zaleca się w zwykłym racjonalnym odżywianiu.

Więcej informacji o diecie dr Budwg możesz znaleźć na stronie:

http://oleofarm.pl/dieta-budwig.html

Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o nienasyconych kwasach tłuszczowych przydatny może być np. ten artykuł:

http://www.czytelniamedyczna.pl/2410,nienasycone-kwasy-tluszczowe-ich-wlasciwosci-biologiczne-i-znaczenie-w-lecznictw.html

Jest również dużo darmowych publikacji naukowych o omega-3 czy ogólnie o nienasyconych kwasach tłuszczowych, wystarczy poszperać w Internecie ;)

Podsumowując:

Polecam wszystkim stosowanie w kuchni oleju lnianego, najlepiej nieoczyszczonego – niesamowicie wzbogaca smak potraw i – o czym pisałam najwięcej – wykazuje silne działanie prozdrowotne.

You may also like

Jaja sadzone na pomidorach – śniadanie idealne
10 zasad jak podawać owoce, by zostały zjedzone
Dietetyk w Stolicy o swoich wynikach badań genetycznych
Suche nasiona roślin strączkowych – co z tym zrobić, ile moczyć, ile gotować?