1
maj
2018
1

Maibowle czyli orzeźwiający napój majowy

O marzance wonnej czyli Waldmeister dowiedziałam się dopiero żyjąc w Niemczech. Przechadzając się w sklepie między warzywami i owocami natknęłam się na zioła i zupełnie nie wiedziałam co to jest. Oczywiście Internet szybko opowiedział mi do czego wykorzystuje się tą atrakcyjną roślinkę i w ten sposób poznałam Maibowle.

Waldmeister to bardzo popularna w Niemczech roślina, która u nas w Polsce niestety nie jest zbyt znana. Polska nazwa to marzanka wonna lub przytulia wonna, dodaje się ją do napojów i deserów. Moim zdaniem to najładniejsze ziółko jakie można mieć na kuchennym parapecie :) Marzanka rośnie dziko w lasach w zacienionych miejscach. Oczywiście można ją uprawiać we własnym ogródku lub tak jak ja – na parapecie. Przy okazji dodam, że uprawia się ją bardzo łatwo, moja marzanka uschła pewnego razu doszczętnie gdy byłam na wyjeździe, po czym po dwóch tygodniach suszy zaczęła żyć od nowa :)


Wracając do Maibowle, lub inaczej Maitrank. Według Wikipedii to:

Maitrank (pl. majowy napój) – popularny napój z Arlon w Belgii. Do Belgii przywędrował z Niemiec. W jego skład wchodzi białe wytrawne wino typu Riesling lub inne z regionu Mozeli, w którym zmacerowany został kwiat lokalnie występującej marzanki wonnej zwanej też przytulią wonną. Według niektórych przepisów w skład napoju wchodzi także koniak lub portocynamon, cukier oraz pokrojona ze skórką pomarańcza. Święto Maitrank jest obchodzone w Arlon w ostatnią niedzielę maja.

Ja Maibowle poznałam w kilku postaciach, tu gdzie mieszkam najpopularniejsza to ta z truskawkami. Tutaj Maibowle lub też Maitrank pije się na początku maja.

* * *

Poniżej podaję Wam mój przepis na ten ciekawy, orzeźwiający napój majowy:

Składniki na 6 szklanek (wersja z alkoholem):

1 butelka białego wina (rodzaj według uznania)

0,5 butelki wina musującego lub zamiennie woda mineralna gazowana

4-5 gałązek marzanki wonnej

garść truskawek

limonka

lód

Sposób przygotowania:

Wino białe i wino musujące lub wodę mineralną wlać do jednego naczynia, dodać opłukaną marzankę wonną (niektórzy zalecają by liście wcześniej nieco podwiędły). Aby napój rzeczywiście nabrał aromatu Waldmeister roślina musi być zanurzona w winie co najmniej 15-20 minut. Pod koniec tego czasu dodać limonkę i truskawki. Uwaga. Niektórzy przygotowują Maibowle iście truskawkowy, to znaczy, że truskawki podobnie jak marzankę wonną dodają do napoju wcześniej i pozwalają puścić im sok, Maibowle staje się czerwone i mocno truskawkowe. Jedyny problem jest taki, że truskawki tracą kolor i nie wyglądają już tak apetycznie.

Gotowy napój przelać do szklanek z kostkami lodu i udekorować świeżymi listkami marzanki wonnej i truskawkami.

Wersja bezalkoholowa

Jeśli napój ma być bez alkoholu wystarczy zamiast wina użyć soku jabłkowego i wody mineralnej.

Smacznego!

You may also like

Pudding chia z musem jogurtowo-truskawkowym
Truskawkowy ryż na mleku z kokosem
Koktajl morelowo-truskawkowy
Sałatka z truskawkami, granatem i orzeszkami pinii