24
sty
2013
0

Fusilli pełnoziarniste z pomidorem, czarną oliwką i orzechami arachidowymi

Fusilli to włoska nazwa makaronu, na który my mówimy po prostu świderki. Specjalnie użyłam tej nazwy, żeby pokazać Wam, że to co zacnie wygląda w menu w restauracji z powodzeniem może powstać w naszej domowej kuchni:) Zauważcie, że danie ma w sobie również orzechy arachidowe. Brzmi nieźle? Orzechy arachidowe to nic innego jak zwykłe orzeszki ziemne, o czym jak się okazuje mało kto wie:)  Podobnie ma się sprawa z makaronem – to, że makaron jest z pełnego ziarna, nie oznacza, że trudno jest go dostać! Teraz jest dość duży wybór makaronów pełnoziarnistych w normalnej przystępnej dla zwykłego zjadacza chleba cenie.

Prześledźmy raz jeszcze różnice:
Makaron brązowy z pomidorami, oliwkami i orzechami ziemnymi 
vs  

Fusilli pełnoziarniste z pomidorem, czarną oliwką i orzechami arachidowymi

Niby drobnostka:) ale nazwij tak swoje danie kiedy podasz je rodzinie a na pewno wzbudzi większe zainteresowanie:)
Pokazując Wam różnicę w nazwie a brak różnicy w potrawie chciałabym też zwrócić uwagę, na to że czytając menu w restauracji często dajemy się nabrać na „wykwintne danie” opisane pięknymi słowami i płacimy dużo więcej, niż zapłacilibyśmy za „makaron” ;)
Składniki (1 porcja!)
makaron z mąki pełnoziarnistej 100g

 

1 pomidor

 

kilka czarnych oliwek

 

garść orzechów arachidowych (ziemnych) niesolonych

 

łyżka oliwy z oliwek

 

ząbek czosnku

 

oregano

 

odrobina sera pleśniowego ( danie tego nie wymaga, ja jednak dodałam, żeby wykorzystać to co miałam w lodówce – swoją drogą przygotowywanie dań ze wszystkiego co Ci wpadnie w ręce to świetna zabawa i ciekawa fuzja smaków:))

 

lubczyk do dekoracji i nie tylko:)

 

Wykonanie:
Makaron gotujemy al dente (miękki na zewnątrz, średnio miękki w środku). Wg Włochów, którzy jak wiemy są specjalistami od makaronów, powinniśmy gotować go w proporcji 100g makaronu w litrze wody. Solimy niewiele, podczas gotowania możemy dodać łyżkę oliwy z oliwek, natomiast makaron pełnoziarnisty nie klei się jak zwykły, więc możemy odpuścić sobie ten krok.
W osobnym rondelku rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek, następnie wrzucamy posiekany czosnek oraz pokrojone w kostkę pomidory i ewentualnie pokrojony w kostkę ser. Pomidory możemy sparzyć wcześniej wrzątkiem i pozbawić skórki, ale nie jest to konieczne – ja tego nie zrobiłam. Do składników w rondlu, które trzymamy na małym ogniu, dodajemy po kilku minutach oregano.
Łączymy makaron z pomidorami, sypiemy orzechy, a na talerzu ozdabiamy świeżymi ziołami – ja wykorzystałam lubczyk.
Danie – standardowo u mnie – wcale nie wyjątkowe, niby zwykłe i nieodkrywcze, ale spójrzcie na zdjęcie… Według mnie wygląda lepiej niż np. schabowy;) a jak smakuje! I jeszcze do tego wspaniale się nazywa:)
Zdobywajcie serca swoich bliskich,
Smacznego!
 

You may also like

Tagliatelle z kurczakiem, cukinią i suszonymi pomidorami
Pierś z kurczaka w ziołach i cukinia z patelni
Potrawka z kaszą gryczaną i warzywami
Zapiekany bakłażan z mięsem i sałatka z batata